Darmowe programy graficzne, które pomogą Ci zrobić grafikę do posta

Darmowe programy graficzne, które pomogą Ci zrobić grafikę do posta

17 marca, 2020
Darmowe programy graficzne, które pomogą Ci zrobić grafikę do posta

Pewnie już wiesz, że dobrej jakości grafika w udostępnionym przez Ciebie poście warunkuje to, czy będzie ona dobrze odbierana przez Twoich odbiorów. Jakość i profesjonalizm może zachwycać, a osiągnąć je można, dzięki darmowym programom do obróbki zdjęć, które znajdziemy w przestrzeni internetowej.


Niewiele różnią się od płatnych i nierzadko drogich programów, a często nawet są ich zbliżonymi odpowiednikami. Trzeba jednak zauważyć, że są to programy dość skomplikowane, jednak cierpliwość w nauce bardzo popłaca. W wielu z nich znajdziemy poradniki i instrukcje, które szybko wprowadzą nas w tajemniczy świat fotografii. Efekty, jakie można dzięki nim osiągnąć, przełożą się na atrakcyjność generowanych przez nas postów. Szybko będzie można zauważyć zaangażowanie odbiorów treściami, które będą przez nas publikowane, a posty będą znacznie częściej udostępniane. W sieci pojawiają się coraz to nowsze programy, które są bardzo pomocne dla social media managerów. Poniżej przedstawię przykłady darmowych programów, które pozwolą Ci stworzyć ciekawe i przyciągające uwagę grafiki.

1. Unsplash, https://unsplash.com/

Unsplash to tak zwany bank darmowych zdjęć. Znajdziemy tam wysokiej jakości materiały graficzne, których można używać, aby stworzyć ciekawy post. Interesującym zastosowaniem jest tu tematyczne rozmieszczenie grafik. Wystarczy wpisać precyzyjne hasło, aby szybko znaleźć kompozycję pasującą do naszych treści, na przykład jeśli tworzymy post motywacyjny o zdrowym stylu życia, wystarczy wybrać sekcję sport, a pojawi się tam mnóstwo tematycznych grafik. Na pewno znajdziesz tam coś, co subtelnie dopełni Twój przekaz. Jedynym minusem jest to, że niektóre grafiki oznaczone są dodatkową licencją, co oznacza, że nie do wszystkich mamy bezpłatny dostęp. Jednak korzystanie z programu Unsplash, jest o wiele bezpieczniejszym posunięciem, niż pobieranie grafik z Google’a. Grafiki udostępnione na Unsplash dostępne są poprzez licencję CC0, co daje jego użytkownikom, nawet w celach komercyjnych, możliwość korzystania bez obawy o naruszenie praw autorskich.

2. Piktochart – https://piktochart.com/,

Naucz się przekazywać swoje treści w obrazowy sposób. Piktochart to program skupiony przede wszystkim na tworzeniu profesjonalnych grafik, które pomogą Ci stworzyć kreatywny post, na przykład z zastosowaniem diagramów czy wykresów. Przekaz nie jest wtedy skupiony wyłącznie na wypisaniu skomplikowanych danych, ale za pomocą tego programu, bardzo dobrze je obrazuje. Zastosowanie tej metody pomaga w dzieleniu się wiedzą w atrakcyjny sposób. Dużym ułatwieniem jest to, że wszystkie elementy można ustawiać w zależności od potrzeb, na przykład przesuwać w różne miejsca używając do tego opcji przeciągnij i upuść. Można umieszczać tu nawet wykresy, które wcześniej zostały stworzone w Excelu. Wadą w darmowej wersji jest jednak ograniczona liczba szablonów i umieszczony na grafice pasek z logo Piktochart. W darmowej wersji nie znajdziemy też tak wysokiej jakości obrazów dostępnych w wersji płatnej. Nie powinno jednak być to zniechęcające, bo, jak wynika z danych udostępnionych przez AnsonAlex, stosowanie infografik w swoich postach wiąże się z 12% wzrostem zaangażowania przez obserwatorów, niż w przypadku samej treści.

3. Pixlr https://pixlr.com/

Pixlr to darmowy program, który często jest porównywalny do Photoshopa, posiada wiele rozbudowanych funkcji, więcej niż dwa wcześniej zaprezentowane. Ma swoje zastosowanie w edytowaniu grafik i zdjęć. Znajdziemy tu m.in. takie opcje jak zmiana rozmiaru, odpowiednie kadrowanie, ustawianie nasycenia zdjęcia oraz ustawienie jego jasności i kontrastu. Pozwala też na nakładanie na obraz tekstu i filtrów. Posiada zaawansowane funkcje, które pozwalają mu dokładnie zaznaczyć wybrany fragment zdjęcia. Jego zaletą jest też to, że ma wersję w języku polskim. Rozmieszczenie zakładek jest tu bardzo racjonalnie przemyślane. Nie sposób się pogubić, nawet biorąc pod uwagę to, że opcji edycji jest naprawdę dużo. Jednak przy korzystaniu z tego programu trzeba nabrać wprawy, bo nie należy do najłatwiejszych. Bardzo dużą zaletą, jaką odznacza się ten program, jest to, że aplikacja jest multiplatformowa. Działa zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na przeglądarkach internetowych. Spośród innych aplikacji do obróbki zdjęć wyróżnia się swoją pracą na obszarze pulpitu. Dokładniej mówiąc, edytowane zdjęcie zajmuje prawie cały obszar ekranu, a narzędzia do obróbki znajdują się w wąskim polu na boku ekranu, co jest znaczną wygodą w jego użytkowaniu. Pozwala dostrzec nawet najdrobniejsze niuanse. Minusem programu jest brak jego rozwoju, a to z tego powodu, że jest napisany w języku Flash, który nie jest już rozwijającą się technologią. Przy dużej liczbie otwartych plików można zauważyć też jego spowolnione działanie.

4. Photovisi https://www.photovisi.com/

Jeśli lubisz tworzyć kolaże ze zdjęć, to przedstawione narzędzie idealnie się u Ciebie sprawdzi. Można tu znaleźć takie funkcje, które pozwalają ułożyć zdjęcia w zależności od potrzeb, dodawać tekst, wprowadzać różnorodne kształty i dopasowywać tło. Dodatkowym atutem jest to, że program daje możliwość stworzenia grafiki, uwzględniając Twoje zdjęcia w mediach społecznościowych. Po stworzeniu grafiki w kolażu można ją zapisać na dysku lub bezpośrednio z programu przesłać na media społecznościowe. Przed rozpoczęciem swoich działań wybieramy szablon kolażu, który najbardziej nam odpowiada. Program sugeruje kilka ciekawych schematów, tak że na pewno każdy znajdzie swój wymarzony. W ofercie Photovisi znajduje się rozszerzenie przeglądarki Google Chrome, które pozwala przerabiać grafiki bez konieczności odwiedzania witryny. Co więcej, można w nim tworzyć treści z polskimi znakami. Minusem jest to, że użytkownik, który nie jest zapoznany z programem, po pierwszej styczności z nim może mieć wrażenie, że szablony są dość niskogatunkowe. Postrzeganie to zazwyczaj zmienia się po dokładniejszym zaznajomieniu z programem.

5. Photopea – https://www.photopea.com/ 

Photopea nosi miano darmowego zamiennika Photoshopa. To niezwykle zaawansowany edytor zdjęć, z którego można korzystać w przeglądarce internetowej. Program obsługuje pliki w formacie wektorowym do tworzenia np. logo lub ikon i formacie rastrowym. Pozwala pracować przede wszystkim przy obróbce zdjęć cyfrowych. Dobra wiadomość dla użytkowników, którzy cenią sobie prywatność, bo Photopea pracuje wyłącznie na uruchomionym urządzeniu, a materiały, na których pracujemy, nie są przekazywane na zewnątrz. Nie jest również problemem chwilowy brak internetu, bo program działa nawet w trybie offline. Użycie łączy jest wymagane tylko do uruchomienia programu. Dla swoich użytkowników strona oferuje poradnik, który będzie pomocny w nauce obsługiwania programu, a więc o tę kwestię nie muszą się martwić osoby, które nie mają z nim dużego doświadczenia. Atutem jest też to, że strona z programem posiada interfejs również w języku polskim. Niewielkim minusem jest to, że do pracy w tym programie potrzebna jest przeglądarka internetowa z najnowszymi technologiami web. Darmowa wersja wiąże się z dużą ilością reklam, jednak są one umieszczone z boku, dzięki czemu nie przeszkadzają w pracy przy obróbce zdjęcia.