Każda strona internetowa musi znajdować się na serwerze, który umożliwi odnalezienie jej w sieci. Usługa hostingowa to swego rodzaju wynajem – powierzchni dysku i mocy obliczeniowej serwera. Wbrew temu, co można pomyśleć, każdy serwer to ostatecznie fizyczny komputer o specjalnym przeznaczeniu i specyfikacji, która umożliwia przechowywanie danych, a także ich wysyłanie, odbieranie i przetwarzanie.
Warto podkreślić, że wybór serwera jest jedną z najważniejszych decyzji, które podejmujemy na etapie zakładania lub utrzymywania strony internetowej. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których to właśnie słabej jakości serwer odpowiada za problemy z użytkowaniem, dostępem czy też spadkiem pozycji w wyszukiwarce Google.
Jak wybrać odpowiedni serwer?
To zadanie jednocześnie proste, jak i skomplikowane. W celu doboru odpowiedniego serwera musimy określić, jakie są nasze potrzeby. Trzeba zastanowić się, jak wiele danych będziemy przechowywać na serwerze, jakiej prędkości potrzebujemy i jaki stopień dostępności nas zadowala. W celu optymalizacji kosztów nie należy zbytnio przesadzać z powyższymi parametrami, aczkolwiek lepiej zawsze mieć odrobinę zapasu.
Podstawową zasadą, której polecamy się wystrzegać, jest wybieranie najtańszych ofert. Oczywiście nie należy przepłacać i cena jest jednym z czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, ale jednak hostingi o najniższych cenach właściwie zawsze wiążą się z niską jakością.
Warto zastanowić się, jaki rodzaj serwera będzie dla nas najlepszy – dedykowany, współdzielony, VPS czy może w chmurze? Poniżej krótka charakterystyka każdego z nich:
- Serwer dedykowany – najdroższa, ale jednocześnie zwykle najlepsza z dostępnych propozycji. Każdy serwer dedykowany to oddzielna maszyna o określonej pojemności, parametrach i mocy obliczeniowej. Są wysoce niezawodne i każdy ma możliwość wyboru takiego serwera, który najlepiej odpowiada jego potrzebom. To propozycja dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy cenią sobie stabilność, niezawodność i pewność działania.
- Serwer współdzielony – zwykle najtańsza propozycja na rynku, która ma wiele wad. Podstawową jest to, że to jedna maszyna, na której znajduje się wiele stron internetowych. Wszystkie korzystają z tych samych zasobów i osprzętu, co sprawia, że działanie jednej jest uzależnione od obciążenia całego serwera. Dodatkowo problemem jest fakt, iż wszystkie adresy korzystają z jednego IP. Jeśli jeden z użytkowników serwera zdecyduje się na niewłaściwe działania, na rankingu i wizerunku mogą stracić również wszystkie inne. Dobrej jakości serwer współdzielony może być odpowiedni dla niewielkich stron internetowych – nie należy go automatycznie odrzucać.
- Serwer VPS – swoiste połączenie serwera dedykowanego i współdzielonego. Całkiem interesująca propozycja, ponieważ potrafi zapewnić wysokie parametry przy dobrej cenie. Działa na zasadzie jednej maszyny, która jest podzielona na mniejsze – wirtualne. Dzięki temu każdy klient ma „swoją działkę”, która gwarantuje mu dostępność określonej ilości miejsca i możliwość wykorzystania ustalonej wydajności.
- Serwer w chmurze – nowoczesna propozycja, która polega na umieszczeniu plików na serwerze internetowym. Charakteryzuje się wysoką elastycznością, niezawodnością i szybkim przetwarzaniem danych. W prosty sposób można je skalować, zwiększając wykupioną przestrzeń. Opłaty w większości przypadków są uzależnione od wykorzystywanych zasobów.
Dlaczego warto zainwestować w dobry i szybki serwer?
Posiadanie szybkiego i niezawodnego serwera ma wyłącznie zalety – tak po prostu. Jedynym „minusem”, którego możemy się dopatrzyć, jest cena, choć to oczywiste, że za dobrą jakość należy zapłacić trochę więcej, niż za słabą usługę.
Dobry serwer to podstawa szybkiego i poprawnego działania strony internetowej, bo to od niego zależy, jak szybko dane zostaną przesłane do źródła zapytania, którym może być użytkownik lub robot indeksujący. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku będzie to działało na naszą korzyść – człowiek ucieszy się z szybkiego dostępu do informacji, a robot wynagrodzi nas wzrostem rankingu witryny.
Wspominając o robotach indeksujących, nie można pominąć kwestii dotyczącej SEO. W tym aspekcie dobry, szybki i stabilny serwer ma duże znaczenie. Roboty Google bardzo wspierają te strony, które działają sprawnie i szybko. Z kolei witryny wczytujące się zbyt długo są nieatrakcyjne dla użytkowników, a ich ranking w wyszukiwarce spada.
Wysoka dostępność, czyli jak najmniejsza ilość sytuacji, w których zawartość strony jest niedostępna dla robotów i użytkowników, to także czynnik charakterystyczny dla dobrych i stabilnych serwerów. Niestety w przypadku najtańszych propozycji niezwykle często zdarza się, że witryna bywa niedostępna – właśnie dlatego odradzamy takie rozwiązania. Wysokiej jakości hosting praktycznie nie dopuszcza do takiej sytuacji, bo zapewnia odpowiednie zasoby i możliwości technologiczne, które są przeznaczone wyłącznie dla jednego, konkretnego klienta.